Admission

 

Provisional list class II (General)2017-18

Provisional list class IV (General) 2017-18

Provisional list class II (SCST)2017-18

Provisional list class IV (SCST) 2017-18

Waiting list class II (General)2017-18

Waiting  list class IV (General) 2017-18

Waiting  list class II (SCST)2017-18

Waiting  list class IV (SCST) 2017-18

Provisional list class I, II, III - 2015

Registration Class I, II, III - 2015

Registration 2015 for class I

PROVISIONAL ADMISSION LIST CLASS – XI (COMMERCE STREAM) SESSION 2016-17

 

S. NO. NAME OF STUDENTS FATHER NAME CGPA G.P. IN 
MATHS
SUB.
OFFERED
1 ANANYA BHARGAVA PRADEEP BHARGAVA 10 A1 COM+MATH
2 GUPALSINGH GILL SURENDRA SIGHG GILL 8.4 A2 COM+HINDI+PH.
3 KHUSHBU SHIVNAM SINGH 8.2 A2 COM+HINDI
4 ANANYA SHRIVASTAVA ANIL SHRIVASTAVA 8.2 B2 COM+I.P.
5 VANDANA BHADORIYA GAJENDRA SINGH BHADORIA 8.0 B1 COM+I.P.
6 NANDINI VARSHNEY JITENDRA GUPTA 8.0 B1 COM+I.P.
7 RUPALI TOMAR NARENDRA SINGH TOMAR 7.8 C1 COM+HINDI
8 DEEPAK MATOLI RAJENDRA MATOLI 7.6 B2 COM+HINDI
9 SHRUTI SHRIVASTAVA
(K.V. DATIYA)
VIVEK SRIVASTAVA 7.4 C1 COM+HINDI
10 JAYESH SHROTRIYA VISHNU SHROTRIYA 7.2 C2 COM+I.P.
11 AJYA SINGH RAJKISHOR SINGH VERMA 6.8 B2 COM+HINDI
12 NEETU SINGH BAGHEL RAJENDER SINGH BAGHEL 6.8 C1 COM+HINDI
13 RAVIKANT MARKAM LAT. NARAYAN KUMAR 
MARKAM
6.6 C1 COM+HINDI
14 ISHIKA GAUR (ST) ADAN LAL GAUR 6.2+0.4 C1 COM+ I.P.
15 HARSHIT SINGH YADAV DEVENDRA SINGH YADAV 6.4 C2 COM+ I.P.
16 KARUNA PAL VISHAN SINGH PAL 6.4 C1 COM+HINDI

PROVISIONAL ADMISSION LIST CLASS – XI (SCIENCE STREAM) SESSION 2016-17

S. NO. NAME OF STUDENTS FATHER NAME CGPA G.P. IN 
SCIENCE
G.P. IN 
MATHS
SUB.
OFFERED
1 ESHI NAGENDRA NAGENDRA PAL 10 A1 A1 PCMHE
2 SAMEER JAIN MANOJ JAIN 10 A1 A1 PCMC/SE
3 DHAIRYA PANTHY G.D. KORI 10 A1 A1 PCMHE
4 ANUSHKA TRIPATHI VIMAL TRIPATHI 10 A1 A1 PCMHE
5 VINAYAK KOLHE OMPRAKASH KOLHE 9.8 A1 A1 PCMHE
6 TANUSHKA AGNIHOTRI MUKESH AGNIHOTRI 9.6 A2 A2 PCMC/SE
7 YOSHI RAMTEKE NARBADA RAMTEKE 9.6 A2 A2 PCMC/SE
8 SHIVAM GUPTA SUNIL GUPTA 9.4 A1 A1 PCMHE
9 SNEHA KUMARI RAJ DEO PANDIT 9.4 A2 A2 PCMHE
10 SHIKHA JADON UDESH SINGH JADON 9.4 A2 A2 PCMHE
11 VANSHIKA MUDGAL CHANDRA SHEKHAR 
MUDGAL
9.2 A2 A2 PCMHE
12 SURENDRA UDAINIYA
(K.V. DATIYA)
DAYA PRASAD 9.2 A2 A2 PCMHE
13 MUKESH DHANDA SAMUNDER  SINGH 9.2 A2 A1 PCMBE
14 MAYANK MISHRA SHASHI KANT  MISHRA 9.2 A1 A2 PCMC/SE
15 ROSHNI SINGH KAMLESH KUMAR 9.2 A2 A1 PCBHE
16 SATYAM SINGHAL GIRRAJ SINGHAL 9.0 A2 A2 PCMHE
17 MAYANK PROSOD ASHOK PROSOD 9 A2 A2 PCMC/SE
18 FARHAT JAHAN QURESHI M.D. ASHRAF QURESHI 8.8 A2 A2 PCMHE
19 RAHUL KUSHWAH VIRENDRA KUSHWAH 8.8 A2 B1 PCMHE
20 SMRITI GARG RAJEEV GARG 8.6 A2 B1 PCMC/SE
21 SHRUTI KUSHWAHA
(K.V. DATIYA)
B.D. KUSHWAHA 8.6 B1 B1 PCMHE
22 KU. TANYA  ASTAYA VINOD KUMAR ASTAYA 8.6 B1 B1 PCMHE
23 RISHAB RATHOUR K.S. RATHOUR 8.6 B1 B1 PCMC/SE
24 SHIVDUTT SINGH 
SIKARWAR
RAMLAKHAN SINGH 
SIKARWAR
8.6 A2 A2 PCMC/SE
25 ANSHUL SHARMA BRAIESH KUMAR SHARMA 8.2 B1 B1 PCMHE
26 SONAM YADAV MAN SINGH YADAV 8.2 B1 B1 PCMHE
27 CHANDAN KUMAR MISHRA BASANTA KUMAR MISHRA 7.8 B1 B1 PCMHE
BIOLOGY
28 BHANUPRIYA NIGAM SHIVKUMAR NIGAM 10 A1 A1 PCBHE
29 SRISHTI PRADHAN AMULYA PRADHAN 10 A1 A1 PCBHE+PH
30 TANUJA SINGH TOMAR M.S. TOMAR 10 A1 A1 PCBHE+PH
31 RONIT YADAV KAMAL KUMAR YADAV 9.8 A1 A1 PCBEC/S
32 TARUN KUMAR PARMAR DHIRENDRA SINGH PARMAR 9.8 A1 A2 PCBHE
33 KHUSHI SINGH RAJESH SINGH 9.6 A2 A2 PCBHE
34 SAMYA SHUKLA DEVENDER SHUKLA 8.8 A2 A2 PCBHE
35 PRDHYUMNA TIWARI YOGENDRA KUMAR TIWARI 8.8 A2 B1 PCBHE
36 KU. KIRAN VINOD SINGH BHADAURIA 8.6 B1 A2 PCBHE
37 SHIVAM CHAUHAN MOHKAM SINGH CHAUHAN 8.2 A2 B2 PCBEC/S
38 BULBUL HARKESH SINGH 8.0 B1 B1 PCBHE
39 MOHAMMAD HAARISH 
QURESHI
INSHAR QURESHI 8.0 B1 B2 PCBHE
40 NAVEEN KUMAR PAWAIYA CHARAN SINGH PAWAIYA 7.6 B1 B2