Committees

Our Motto : All round Excellence

केन्द्रीय विद्यालय क्र. 5 शास्त्री नगर, ग्वालियर

विद्यालय समितियाँ 2016-17

Kendriya Vidyalaya No-5 Shastri Nagar, Gwalior

 

क्र.

समिति का नाम

माध्यमिक एवं उच्चतर माध्यमिक विभाग

प्राथमिक विभाग

1

CONVENER

Mr PURAN LAL , PRINCIPAL

1. MRS CHETNA SHARMA,HM

2

CCA COMMITTEE

1. MR.A. K. SHIVHARE  I/C CCA

2. MRS. SUMAN PAL, (PGT ENG)

1.  MRS. RITA JHANJHI

2. MRS. VIJITA SHARMA

3

HOME EXAMINATION

1 .MR.J K KESWANI,I/C PGT(CHEM)

2.MR. MOHAN DIXIT, PGT(COMP.SC)

(NOTE-COMPUTER WORK ONLY AS PER REQUIREMENT)

3 .MR. SUSHIL KUMAR, PGT (MATHS)

4. MS. GARIMA PATHAK, TGT (ART)

5. MR. JAGDISH, SUB STAFF

6. MR. MAHENDRA SAINI, SUB STAFF

1. MR. VIVEK LIMAYE, I/C

2.MRS SUNITA UPADHYAY

3.MS. RICHA

4. MR. DINESH, SUB STAFF

4

CBSE EXAMINATION

1.MR. MOHAN DIXIT, PGT(COMP.SC)

2. MR. AMIT PACHAURI

5

CO-ORDINATOR FOR ACADEMIC TASK & COMPILATION

CARRIER GUIDING & COUNSELING

1.MR. J.K. KESHWANI, PGT(CHEM)

2.MR. MOHAN DIXIT, PGT(COMP.SC)

3.MR. K.C. BANSAL, TGT (SST)

4.MRSPRATHANA DUBEY TGT(SST)

6

TIME-TABLE

&
LEAVE ARRANGEMENT

1. MR. SUSHIL KUMAR, I/C

2. MR. A K GUPTA  , TGT (MATHS)

3.MRS. J. SHUKLA, TGT (MATHS)

4. MR. S. D. SHUKLA TGT (LIB.)  ARRAGEMENT

5. MRS. NISHA KHANDELWAL, TGT (SKT)

1. MS. MANJU CHAUHAN I/C

7

FURNITURE

1. MR. G.D.KORI , PGT(BIO) I/C

2. MR. A. K. DUBEY,  (WET)

1.MR. VIVEK LIMAYE

2. MR. SUSHIL RAJPUT

8

PURCHASE COMMITTEE

1. HOD OF ALL DEPARTMENTS

2. MR. J.K.KESWANI, PGT(CHEM)

3.MR.MOHAN DIXIT,PGT(COMP)

4. MR. A.K. DUBEY, TGT(W&E)

1. MRS. CHETNA SHARMA(H.M.)

2.MRS. REETA JHANJHI

9

MAINTAINANCE AND REPAIR

1. MR. A.K.DUBEY, WET  I/C

2. MR. G.D.KORI, PGT(BIO)

3. MR. M.C.DWIVEDI, TGT(HINDI)

1.MR. VIVEK LIMAYE

2. MR. SUSHIL RAJPUT

3. MR. B. SINGH

10

CLEANLINESS,

GARDENING& BEAUTIFICATION

CLEANLINESS

1. MRS. SUMAN PALPGT (ENG)

2.  MR. A K DUBEY, TGT(WET)

3. MS. GARIMA PATHAK,TGT (A&E)

4.MR. K.C.BANSAL, TGT (SST)

5. MR. M.C.DWIVEDI, TGT(HINDI)

6.  ALL SUB STAFF.

CLEANLINESS & MAINTENANCE  OF MATHS GARDEN

1. MR. SUSHIL KUMAR, PGT (MATHS)I/C

2.MRS. JAISHREE SHUKLA, TGT (MATHS)

PLANTATION & GARDENING

1 . MR. G D KORI ,         PGT(BIO)

2 .MRS. SHRUTI BAJPAI, TGT (ENG)

BEAUTIFICATION

1. MS. GARIMA PATHAK ,TGT(A&E) I/C

2. MRS. KHUSHBOO TOMAR, PGT (COM)

CLEANLINESS

1 MRS.CHETNA SHARMA(H.M.)I/C(MONITORING PRIMARY SECTION)

2 ALL CLASS TEACHERS

BEAUTIFICATION

1.MR. B SINGH PRT (CHILDREN PARK ALSO)

2.MS. ANUPAMA CHAUHAN

3.MRS. SUMAN TRIPATHI

11

P.A.SYSTEM AND AUDIO VISUAL EQUIPMENT

1.Mr. A K DUBEY, WET

2.Mr. JAGADEESH, SUB STAFF

12

CHECKING OF FEE

CS-54

1. MRS. J SHUKLA,TGT(MATHS)

13

INCOME TAX

1.  MR. SUSHIL KUMAR, PGT (MATHS)

2. MR.BHUPENDRA  ARYA, PGT(ECO)

3.  OFFICE

14

MAGAZINE

( 2016-17)

1.  MR.  AK SHIVHARE, PGT(HINDI) I/C

2. MRS. S PAL, PGT(ENG)

3. MRS. SHRUTIBAJPAI, TGT(ENGLISH)

4. MRS NISHA KHANDELWAL,TGT(SKT)

1.MRS. CHETNA SHARMA,HM

2..MR. B SINGH

3. MR. SUSHIL RAJPOOT

4. MR. S.C.YADAV

15

PARENT TEACHER MEETING

1. MR. JK KESWANI, I/C PGT(CHEM)

2. MR. SUSHIL KUMAR, PGT (MATHS)

1. MRS. CHETANA SHARMA(HM)

2.  MRS. RITA JHANJHI PRT

16

ADMISSION & TC CHECKING

1. MR. N C SHARMA, PGT(PHY) I/C

2. MRK.C.BANSAL, TGT(SST)

3. MS. GARIMA PATHAK, TGT (A&E)

4. MS. RICHA, PRT

* NOTE:(MR.BHUPENDRA ARYA WILL MAINTAIN RTE RECORDS&T.C. CHECKING)

17

PHOTOGRAPHY

1. MR. MOHAN DIXIT, PGT(COMP.SC) I/C

2. MR. B. SINGH PRT

3.MR. AMIT PACHAURI

18

CULTURAL COMMITTEE

1. MRS. VIJITA SHARMA, MUSIC TR. I/C

2. MRS. SHRUTI BAJPAI, TGT(ENG)

3 .MRS.  PRARTHNA DUBEY ,TGT(SST)

4.MRS. MEENAKSHI SHARMA, TGT(HINDI)

1.MRS. CHETNA  SHARMA HM

2.MRS. MANJU CHAUHAN

3. MR. B SINGH

4. MRS.SUMAN TRAIPATHI

19

ADOLESCENCE

EDUCATION

1. MR. G D KORI, PGT(BIO) I/C (FOR BOYS)

2. MRS. SHRUTI BAJPAI, TGT(ENGLISH)

1. MRS. CHETNA SHARMA HM I/C

2. MR. B SINGH

20

COMPUTER ROOM AND WEBSITE MAINTAINANCE

1. MR. MOHAN DIXIT,PGT(COMP. SC) I/C

2.  MRS. SEEMA CHAUHAN, LDC

1.MRS. CHETNA SHARMA HM

21

SPORTS AND GAMES

1.  MR. M.S.TOMAR, PET , I/C

2.  MRS NIDHI SENGAR,COACH

3.MR. G.D.KORI, PGT(BIO)

1.MR. B. SINGH  I/C (PRIMARY)

22

SCOUT AND GUIDE

1.MR. BHUPENDRA ARYA, PGT(ECO) I/C

2. MR. G.D. KORI PGT (BIO.)

3. MR. J.K. KESWANI PGT (CHEM)

4.MR. M DIXIT ,PGT(COMP.SC)

5.MR. M.C.DWIVEDI, TGT(HINDI)

6.MRS. SUMAN PAL PGT (ENG.)

CUBS & BULBUL

1 MR. B SINGH  I/C (CUB)

2.MR. SUSHIL RAJPUT

3.MR. VIVEK LIMAYE

4.MS. RICHA

5.MRS. ANITA

23

MEDICAL CHECKUP AND FIRST AID

1.  MR. M.S.TOMAR, PET , I/C

2.  MRS NIDHI SENGAR,COACH

3.ALL CLASS TEACHERS

1 MRS. CHETNA SHRMA HM I/C

2. MR. B. SINGH (MI ROOM)

24

DISCIPLINE

1. MR. J K KESHWANI ,PGT (CHEM)

2. MR. MOHAN DIXIT PGT (COMP SC.)

3.MR. BHUPENDRA  ARYA, PGT(ECO)

4.MR. A.K.GUPTA, TGT(MATHS)

5.MRS. PRATHANA DUBEY, TGT(SST)

6.MRS JAISHREE SHUKLA, TGT(MATHS)

ALL CLASS TEACHERS

1.MRS. CHETNA SHARMA HM  I/C

ALL CLASS TEACHERS

25

EXCURSION

1.MR. J.K. KESWANI PGT (CHEM), I/C

2. MR. K.C.BANSAL, TGT(SST)

3.MRS. SHRUTI BAJPAI,TGT(ENG)

4. MRS. MEENAKSHI SHARMA, TGT(HINDI)

1.MR. B SINGH I/C

2.MR.R.S.NARWARIYA

26

हिंदी राजभाषा समिति

1. श्रीमती उषा रानी शर्मा, अध्यक्ष

2. श्री ए.के. शिवहरे  सचिव,

3. श्री ज़ॆ क़ॆ क़ॆसवानी सदस्य

4. श्री मोहन दीक्षित सदस्य

5 श्रीमती निशा खन्डेवाल,सदस्य

6. श्री महेश चन्द दविवेदी सदस्य

7. श्री एस. डी. शुक्ल सदस्य

8. श्रीमती के मीनाक्षी, सदस्य

9.श्रीमती चेतना शर्मा सदस्य

10.श्री धीरेन्द्र रजपूत, सदस्य

11.श्रीमती सीमा चौहान, सदस्य

1.MRS CHETNA SHARMA H.M.

2. MR. B SINGH

27

INFORMATION OFFICER

MRS. SEEMA CHAUHAN

28

VARIOUS CLUBS

ECO-CLUB -:

1. MR. GD KORI PGT(BIO), I/C

2. TGT(SCIENCE)

INTEGRITY CLUB/DISHA CLUB -:

1.MR.BHUPENDRA ARYA I/C

2.MRS.SHRUTI BAJPAI, TGT (ENG)

3.MRS. MEENAKSHI SHARMA, TGT(HINDI)

4. MRS. PRARTHANA DUBEY TGT (SST.)

29

BILLS & PAYMENT VERIFICATION COMMITTEE

ALL DEPARTMENT I/C

1.  MR. JK KESWANI,PGT(CHEM)

2. MR. SUSHIL KUMAR, PGT (MATHS)

3   MR. A.K.DUBEY, WET

1. MRS. CHETNA SHARMA HM

2. MRS. RITA JHANJI PRT

30

STATIONARY

ACADEMIC

EXCLUDING EXAM. AND CCA

1. MRS SEEMA CHAUHAN

31

STUDENTS ATTANDANCE

1.MR. J.K.KESWANI, PGT(CHEM)

32

RESOURCEROOM /ACTIVITY ROOM&

E CLASS ROOM

1.  MR. MOHAN DIXIT ,PGT(COMP.SC)

1. Mrs. CHETNA SHARMA HM

2. MR B SINGH

33

STAFF ROOM

1.  MRS. S .PAL PGT (ENG)

2. MRS. J. SHUKLA TGT (MATHS)

34

CMP

-

1. MRS CHETNA SHARMA HM I/C

2. MRS. SUNITA UPADHYAY.

3. MR.B.SINGH,

4. MRS. MANJU CHAUHAN

5. MRS.RITA JHANJHI,(GRAND PARENTS DAY)

6.MR.B.SINGH,(N)

7. MRS. CHETNA SHARMA

35

OLAMPIYAD & NTSE

1.MR. A.K.GUPTA I/C, TGT(MATHS)

2.MRS. JAISHREE SHUKLA, TGT(MATHS)

36

EXHIBITION

SCIENCE

1. MR. N.C.SHARMA

SOCIAL SCIENCE

1.MR. BHOOPENDRA ARYA

ALL CONCERNED MEMBERS OF THE DEPARTMENTS.

 

 

प्राचार्य